dve obrazovky
Velice často se objevuje otázka možnosti připojení externího monitoru, projektoru, případně LCD televize k počítači. Pokusíme se vám poradit jak na to a jaké máte možnosti využití více obrazovek společně s programem Dartfish.

Jak na to?

Hezký popis všech možných způsobů připojení najdete na stránkách PC Tuning v článku "Jak nato? Propojení PC s TV".

Práce se dvěma obrazovkami

Velké množství grafických karet obsahuje konektor pro připojení druhého monitoru případně televize. Tím je umožněno pracovat na počítači se dvěma obrazovkami najednou. Této možnosti se dá velice dobře využít v programu Dartfish. Pro více informací o vaší grafické kartě se podívejte do dokumentace k vašemu hardwaru.

Možnosti připojení
Příklad :
Na této kartě je k dispozici:
- 1 VGA konektor (modrý)
- 1 DVI konektor (bílý)
- 1 S-Video TV-OUT (kulatý černý)

Tohle je pouze příklad. Na vé videokartě můžete mít 2 VGA konektory a žádný DVI případně TV-Out konektor. Na novějších kartách už bývá k dispozici pouze DVI konektor místo konektoru VGA. Podívejte se proto na dokumentaci k vaší grafické kartě.


VGA připojení je analogové. Je určeno pro připojení CRT obrazovek (klasické monitory), plasmových televizí a projektorůDVI připojení je digitální a je určeno pro LCD obrazovky.TV-out používá RGB S-Video signál a je určen pro libovolné TV obrazovky.

Před pokračováním se ujistěte, že máte k počítači připojen hlavní monitor. Následně se budeme věnovat možnosti připojit další zařízení ke druhému konektoru na grafické kartě. U notebooků je situace jednodušší, vzhledem k tomu, že LCD displej je již interně připojen. Zaměřme se tedy na druhý konektor VGA či DVI nebo TV Out. V jeden okamžik budete moci použít jako druhý displej další monitor připojený přes VGA nebo DVI případně použít zařízení připojené přes TV-Out. Pro připojení existují také VGA<->DVI adaptéry viz obrázek níže :VGA-DVI adaptér je nutné použít pokud máte na kartě DVI konektor a potřebujete připojit zařízení pomocí VGA kabelu.

Jako dryhé zobrazovac zařízení je možné připojit:
- druhý monitor (VGA)
- projektor (VGA)
- plasma obrazovku (VGA, HDMI)
- LCD obrazovku (DVI, HDMI)
- obecný televizor  (TV-Out)

Tip: pro zjednodušení detekce připojených obrazovek je vhodné počítač vypnout, zapojit obě obrazovky a zapnout je, následně znovu zapnout počítač.

Různé zobrazovací módy při použití 2 obrazovek
Každý výrobce grafické karty má odlišně pojmenovany režimy zobrazení pro 2 obrazovky.
Dají se však seskupit do následujících skupin:

1/ Rozšířená plocha (extended desktop): přesně tak jak napovídá název, vám tento mód nabízí šírší pracovní plochu tím, že se rozšíří na druhý monitor. Tento mód není příliš využitelný s programem Dartfish.2/ Clone mode: druhá obraovka zobrazuje naprosto stejný obraz jako první. Tento mód je využitelný pro trénink a demonstrační účely.3/ "Theater" mode (Full screen mirror): pokud není přehráváno video, ukazují obě obrazovky stejný obrázek. Jestliže je spuštěno video, druhá obrazovka zobrazuje pouze video a to na celou obrazovku. Velice užitečné pro demonstrační účely a pokud je vhodné, aby video nerušily ovládací panely, přičemž obsluha sedící u prvního monitoru je má plně k dispozici
Každý výrobce má vlastní pojmenování těchto režimů a umožňuje nastavit různé parametry.

V současné době je stále složitější situace s připojením druhé obrazovky a možnosti spuštění režimu "ATI Theater Mode" či "NVIDIA fullscreen video mirror" jelikož do hry vstupují různá omezení daná operačním systémem a jednotlivými výrobci karet.

Aktuální situace Windows XP

  • ATI : nejsou aplikována žádná omezení, vše funguje bez omezení
  • NVIDIA : režim "Fullscreen video mirror" již není k dispozici u nových grafických karet a u starších modelů je tato funkce odebírána v nových verzích ovladčů.

 

Aktuální situace Windows Vista

  • ATI : Vyžadována grafická karta Radeon X1000 a vyšší a grafické schéma Windows musí být nastaveno na Windows Classic (ne Aero) pro použití "ATI Theater Mode".
  • NVIDIA: mód "Fullscreen video mirror" již není k dispozici.

Níže najdete odkazy na aktuální ovladače grafických karet nejčastějších výrobců a návody, ve kterých se dočtete podrobně možnosti nastavení jednotlivých režimů.

- NVidia (http://www.nvidia.com)
Ovladače :
http://www.nvidia.com/content/drivers/drivers.asp
Manuály:
Na stránce s ovladači nutné jít až dolů, kde je sekce s návody.

- ATI (http://www.ati.com/)
Ovladače :
http://www.ati.com/support/driver.html
Manuály :
https://support.ati.com/ics/support/KBList.asp?folderID=29


- Matrox (http://www.matrox.com)
Ovladače :
http://www.matrox.com/mga/support/drivers/home.cfm
Manuály :
http://www.matrox.com/mga/support/user_manuals/home.cfm

 

Další informace